ابطال اسناد رسمی

سند در معاملات یکی از ارکان مهم و اساسی به شمار می‌رود. سند به‌ صورت کلی به نوشته‌ای گفته می‌شود که در زمان دعوا و دفاع می‌توان آن را مورد استفاده قرار داد و همین‌طور نشان‌دهنده قانونی ملکیت یک عامل می‌تواند باشد. سند در زمینه معاملات بسیار مهم است طوری که به‌صورت کلی در حال حاضر هر معامله‌ای با استفاده از سند انجام می‌شود. در روند صنعت یکسری می‌تواند مشکلات و مسائلی به وجود بیاید که از نظر قانون می‌توان آن را حل کرد. ابطال سند رسمی به دعوای می‌گویند که در آن فردی برای بی‌ اثر شدن یک یا چند مورد سند رسمی اقدام می‌کند به عنوان مثال عموماً به این مدل از دعوا زمانی مطرح می‌گردد که فروش ملک به یک یا چند نفر صورت ‌گرفته باشد و سند مطابق مقررات صادر نگشته باشد. همین‌طور از نظر قانونی مالک اصلی و یک ملک کسی است که ملک مذکور را در دفتر املاک به ثبت رسانده و مستقیماً به نام او زده شده باشد یا این‌ که به او ارث رسیده باشد. به‌ صورت کلی اسناد به دو دسته تقسیم می‌شود اسناد عادی و اسناد رسمی اسناد رسمی سندهایی هستند که توسط مراجع دولتی و زیر نظر حاکمیت یا مراجعی که قانون‌گذاران در دفاتر رسمی ثبت شده‌اند.

به عبارتی دیگر سند رسمی در قانون آیین دادرسی مدنی به سندی گفته می‌شود که در اداره ثبت اسناد املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا نزد مأموران رسمی در حدود صلاحیت آن‌ها و مطابق با مقررات قانونی تنظیم‌ شده باشند. این اسناد، اسناد رسمی هستند که این سه ویژگی را دارند.

سند خودرو

سند خودرو به مالکیت وسیله نقلیه گفته می‌شود که پس‌از انجام دادن مراحل خرید به صاحب آن تحویل می‌گردد. وجود سند خودرو در درجه اول به وسیله دولت به‌عنوان راهی برای اطمینان از ثبت شدن همه خودروها در سامانه حمل‌ونقل کشوری می‌باشد از سوی دیگر نوعی از اجرای قانون و راحتی در تغییر مالکیت در زمان خریدوفروش اتومبیل است در ایران سند خودرو به‌صورت یک سند تک برگ سبزرنگ یا به‌صورت سند قانونی که توسط اسناد رسمی تنظیم می‌گردد وجود دارد و در اختیار صاحب ماشین قرار می‌گیرد اما فرآیند گرفتن سند به این صورت نیست و با آن تفاوت دارد. سند مالکیت ماشین برگ سبز خودرو با سند رسمی که از اسناد رسمی دریافت می‌کند با همدیگر تفاوت دارد. برگ سبز خودرو به‌عنوان سند مالکیت خودرو از سوی پلیس راهور ناجا اعلام می‌گردد این برگه پس‌از انجام دادن مراحل اعم از تعویض پلاک و بررسی اصالت ماشین تأیید هویت مالک و موارد دیگر از این‌چنینی به خریدار تحویل می‌گردد در بالای برگ سبز آن عنوان سند مالکیت خودرو قید می‌شود. همچنین در کنار آن شماره سنا یا شماره مالکیت ماشین وجود دارد. درصورتی ‌که سند رسمی خودرو با برگ سبز آن متفاوت است کسانی که اتومبیل تهیه می‌کنند پس‌از دریافت برگه سبز به دفاتر اسناد رسمی می‌روند و سند رسمی را به نام خود می‌کنند در این سند مواردی مانند اطلاعات شناسایی خریدار و فروشنده مشخصات اتومبیل و مبلغ مورد معامله دو طرف آورده می‌شود.

سند ملکی

سند ملکی نوعی دیگر از سند است که برای خرید و فروش خانه به کار می‌رود که اموال و شرایط مربوطه بین خریدار و فروشنده شامل مشخصات ملک تصویر نقش ملاحظات حقوقی و محدودیت‌های نقل ‌و انتقالات با جزئیات و ریز نکات در آن آورده می‌شود. سند ملک درواقع ورقی است که اثبات مالکیت یک مکان را مشخص می‌کند و اگر مطابق با قوانین باشد د ثبت رسمی داشته باشد،سندی رسمی محسوب می‌شود. سند ملک خود انواع گوناگونی دارد که برای هر کدام و یکسری ویژگی‌ها و شرایط از نظر قانونی و حقوقی وجود دارد در برخی از موارد افراد در مورد سند ملک با همدیگر به مشکلات حقوقی برخورد می‌کند و فرد اقدام به ابطال سند رسمی می‌کند در ادامه به شما ابطال سند رسمی و شرایط آن را اشاره خواهیم کرد.

شرایط ابطال سند رسمی

مطابق با یک سری شرایط فرد می‌تواند اقدام به ابطال سند رسمی و درخواست عفو کند اولین دلیل آن اسناد صوری و غیرواقعی می‌باشد گاهی به دلایل مختلف طرفین بدون این‌که هدفی واقع بر نقل‌وانتقال داشته باشند به‌صورت غیرواقعی قراردادهایی را تنظیم می‌کنند که در اصطلاح حقوقی به این مدل از قراردادها که واقعیتی ندارند و به‌صورت کاملاً دور از واقعیت تنظیم شده‌اند قراردادهای صوری می‌گویند در این زمان و در چنین شرایطی می‌توان تقاضای ابطال سند رسمی را به دلیل صوری بودن آن و نداشتن پشتوانه حقوقی واقعی از مراجع قضایی کرد که مراجع قضایی آن را مورد بررسی قرار داده و رای نهایی خودشان را صادر می‌کنند.

اسناد مجعول

نوع دیگری از شرایط وجود دارد که در آن می‌توان اقدام به ابطال سند رسمی کرد در این مدل اشخاصی که دارای مقاصد نامشروع بوده‌اند و می‌خواستند از طریق مال نامشروع و فریب فرد ملک او را به دست بیاورند و با دسترسی غیرمجاز به مهرهای دولتی اسنادی را جعل کرده و از این طریق به کار خود رسیده‌اند و این اسناد می‌تواند در بخش‌های گوناگون باشد می‌تواند جزء اسناد مالکیت منازل خودرو و یا حتی کارت‌های پایان خدمت گذرنامه و غیره باشد دراین‌صورت فردی که با اهداف غیرقانونی سندی را به اسم خود و یا به اسم فردی دیگر جعل کرده و توانسته با استفاده از آن خود و یا فردی دیگر را مالک جلوه دهد و آن را بفروشد مجرم محسوب شده و در این زمان فردی که واقعاً مالک بوده‌است و یا شخص خریدار که در دام کلاهبردار گیر افتاده می‌تواند علاوه‌بر شکایت کیفری که باید انجام دهد دادخواست حقوقی برای ابطال سند رسمی هم انجام دهد.

اسناد کلاهبرداری و سایر جرایم

مورد دیگری که فرد می‌تواند ابطال سند رسمی را انجام دهد این است که شخص بلافاصله اقدام به طرح شکایت کیفری کند و حتی شعب جزایی در دادنامه خود حکم ابطال اسناد فوق را صادر کند بااین‌وجود عمدتاً صلاحیت ابطال سند به‌عهده مراجع حقوقی می‌باشد و شخص ذی‌نفع باید درخواست ابطال سند رسمی را از مراجع حقوقی درخواست کند.

ابطال اسنادی که جهت تضمین بر دارنده سند سپرده و یا منتقل شده اند

در موارد دیگر که فرد جهت دریافت وام یا جهت انجام اموری به فرد دیگری مراجعه کرده و برای تضمین بازپرداخت املاک و یا آپارتمان خود را قولنامه می‌کند و این در زمانی است که فرد هیچ قصد و غرض واقعی جهت انتقال املاک مزبور را ندارد و تنظیم قولنامه تنها برای پیش‌پرداخت باز پرداخت وام و قرض است اما اگر در مواردی که قرض دهنده به تنظیم قولنامه عادی بسنده نکردیم و قرض‌گیرنده را متکلف می‌کند که سند رسمی ملک را نیز به نام آن‌ها منتقل کند؛ در این شرایط اگر قرض دهنده علی‌رغم این‌که تمام طلب خود را دریافت کرده اما به دلایلی از برگرداندن سند به اسم والک واقعی خود جلوداری کرده و از این طریق قصد سوءاستفاده و تحصیل مال از طریق نامشروع را دارد در این وقت است که فرد قرض‌گیرنده این قابلیت را دارد که به‌لحاظ عدم وجود قصد و نیت واقعی برای انتقال و تنها به‌لحاظ پشتوانه بودن ابطال سند را از دادگاه درخواست کند.

اسناد مالکیت معارض

اسناد مالکیت معارض به سندی گفته می‌شود که تمام یا بخشی از آن از سند مالکیت قبلی را در بر داشته و یا قسمتی از یک ملک در محدوده دو سند مالکیت باشد درواقع در زمانی ک نسبت ب کل یا جزئی از ملک دو بار سند مالکیت صادر گردد یا در خصوص حقوق ارتفاقی متعارض باشد سند مالکیت مؤخر نسبت‌به سند مالکیت مقدم را معارض می‌نامند و در زمانی‌که حکم نهایی دادگاه به صحت آن صادر نگشته باشد همچنان به‌عنوان سند مالکیت معارض محسوب می‌شود.

نکات مهم برای ابطال سند رسمی

۱- وجود سند مالکیت

۲- رعایت قوانین و مقررات مرتبط با صادر کردن سند

دعاوی ابطال سند دعاوی غیر مالی محسوب می‌شوند یعنی به دور از ارزش واقعی سند باید هزینه ای ثابت برای هزینه داد.