شکل گیری دعاوی الزام به تحویل ملک و نکات مهم آن

قانون چهار چوب خاص خود را دارد، که متاسفانه بسیاری از افراد این چهارچوب را جدی نگرفته و اینچنین است که با مشکلات بسیار زیادی رو به رو می شوند و بهتر است بدانید که اگر عموم مردم تاکید فراوانی نسبت به وجود و حضور وکیل در بسیاری از شرایط و حتی معاملات دارند به این دلیل است که افراد در حالت عادی اطلاعات کامل و البته جامعی نسبت به هیچکدام از رویه های قانونی ندارند و بدین ترتیب است که مشکلات زیادی بر اساس عدم آگاهی افراد به وجود می‌آید.

در حرف و حدیث ها و مشکلاتی که مربوط به معاملات ملکی است باید طرفین به این نکته توجه نمایند که اگر خلف وعده و تعهد خود عمل کنند صددرصد مشکلات بسیار و بیشماری به وجود می‌آید، و اگر فردی نتواند از حق خود دفاع کند، در اینجا مشکل از طرف فردی است که برای احیای حق خود به دنبال راه اصولی و البته منطقی نمی رود و در این جا راه اصولی صددرصد مراجعه به یک وکیل متخصص و آگاه می‌باشد.

عدم توجه به تعهدات

 به این نکته توجه داشته باشید که برخی از شرایط که یک معامله به طور کاملاً صحیح و مناسب با یک عقد سند رسمی بین فروشنده و خریداری انجام می شوند، بازهم ممکن است مشکلاتی به وجود آید که در این زمان بسیار رخ داده است که فروشنده به هر دلیلی زمانی که باید ملک را به خریدار تحویل دهد از انجام این کار ممانعت می‌کند که این کار صد در صد به عنوان خلف وعده و تعهد به حساب می‌آید و عمدتا در این شرایط خریدار می تواند به دادگاه مراجعه کرده و یک دادخواست مبنی بر اینکه فروشنده خلف وعده کرده است را مطرح نماید.

خریدار عزیز باید به این نکته توجه نماید که تنها در زمانی می‌تواند به دادگاه مراجعه کند و دادخواست خود را مطرح کند که ملک خریداری شده یک سند رسمی داشته باشد، به این عنوان که اگر ملک سند رسمی نداشته باشد با یک سند عادی نمی تواند در دادگاه راه به جایی ببرد و باید به خاطر بسپارید که اعتبار سند رسمی صددرصد بیشتر از سند عادی مشخص می‌شود و با داشتن سند رسمی به راحتی خریدار می‌تواند نسبت به تعهد و وعده فروشنده که به آن عمل نشده است دادخواست ارائه دهد.

الزام به تنظیم سند رسمی

اگر خریدار سند رسمی نداشته باشد و سند معامله یک سند عادی باشد باید این گزینه را در نظر داشته باشد که  باید برای الزام به تنظیم سند رسمی هرچه سریعتر اقدام کند؛ چرا که بعد از وجود سند رسمی خریدار می تواند در دادگاه دادخواست خود را مطرح کند و به صورت قانونی پیگیری های لازم را در مورد تحویل ندادن ملک توسط فروشنده عنوان نماید که در اینجا حضور یک وکیل بدون شک به سرعت بخشیدن پرونده و رسیدن خریدار به خود بسیار نقش مهمی را می‌تواند ایفا کند.

 این نکته را به خاطر بسپارید که فروشنده اگر نسبت به ملک فروخته شده پول را تحویل نگرفته باشد، حق دارد نسبت به خلف وعده و تعهد خود دلیلی را ارائه دهد اما زمانی که پول را دریافت کرده و سند رسمی به نام خریدار است موظف است به قول و تعهد رسمی خود مهر تایید زده و این چنین مشکلاتی را به وجود نیاورد.

به خاطر داشته باشید که شما به عنوان خریدار اگر با چنین مشکلی روبه‌رو شدید بهترین کار این است که به یک وکیل در این حوزه مراجعه کنید؛ چرا که وکیل با تخصص بالایی که کسب کرده است و همچنین تجربه و سابقه کاری خوب با تکنیک ها و روش های پرونده های این‌چنینی آشنایی کامل دارد.

 آن زمان افرادی که در حوزه ملک و بسیاری از مسائل حقوقی همیشه به وجود وکیل به عنوان یک مورد واجب و کاملاً ضروری نگاه می‌کنند به خوبی با این موضوع آشنایی دارند که در چارچوب قانون  و توجه به حضور وکیل استفاده از دانش و تخصص او صددرصد باعث می شود که مشکلات کمتری رخ دهد.

 افراد بتوانند با خیال آسوده تری به بسیاری از معاملات خود بپردازند، شما حتی برای دعوی الزام به تحویل ملک اگر از یک وکیل رسمی استفاده کنید صددرصد روال کاری شما با سادگی بیشتری همراه خواهد بود، در طول مدت زمان بسیار کم خواهید توانست به حق خود دست یابید.

 اما متاسفانه برخی از افراد با بهانه اینکه هزینه وکیل یک هزینه بالاست و به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد و یا دادگاه خود می تواند تمام فرآیند پرونده را حل و فصل کند برای مراجعه  به وکیل وارد عمل نمی‌شونن و در این شرایط است که ما با پرونده های بسیار پیچیده در مسائل بسیار ساده و پروژه های طولانی در دادگاه روبرو می شویم.

 شما اگر به یک وکیل با تجربه و درجه یک قبل از انجام معامله مراجعه نمایید وکیل به خوبی برای شما این مسئله را به صورت واضح و آشکار بیان خواهد کرد که باید با توجه به دریافت سند رسمی هزینه را پرداخت نمایید؛ چرا که اعتبار سند رسمی بسیار بالاتر از یک سند عادی در دادگاه ارزش دارد و صددرصد با وجود یک وکیل در هنگام انجام هرگونه معامله تا حدود زیادی نمی‌توان به مشکلات این چنینی فکر کرد.

در برخی از شرایط که افراد از حق حبس خود استفاده می کنند به این معنی است که خریدار نسبت به تحویل ملک تا زمانی که پول را از فروشنده دریافت نکند وارد عمل نمی شود و فروشنده نیز تحویل ملک را انجام نمی‌دهد تا زمانی که خریدار این کار را انجام ندهد.

هر کدام از این افراد شاید با مشکلات خاصی در این زمینه روبرو شوند و هیچ کدام به تعهدات خود عمل نکنند و در این شرایط کشمکش های فراوانی به وجود می آید می تواند توسط دادگاه خاتمه پیدا کند.

سند رسمی زمان شکل می‌گیرد که این سند در اداره ثبت اسناد املاک به ثبت رسیده باشد؛چراکه در غیر اینصورت  سند مربوطه یک سند عادی می‌باشد و در صورت عادی بودن سند همان گونه که گفته شد شاید نتوان به راحتی در دادگاه وارد عمل شد.

 این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورت رسمی نبودن سند باید قبل از مراجعه به دادگاه الزام به تنظیم سند رسمی را در دستور کار خود قرار دهید؛ چرا که در غیر این صورت نخواهید توانست راه به جایی ببریدو  البته با وجود یک وکیل متبحر و ماهر تمام روش ها و تکنیک هایی که در اینجا به نفع شما خواهد بود برای شما مشخص خواهد شد.